Szerző Téma: Kamion makett építése dobozból  (Megtekintve 3124 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Nem elérhető Gabi

• RG' Staff
  • Adminisztrátor
  • Szakértő felhasználó
  • Country: hu
  • Aktivitás:
    100%
  • Nem: Férfi
    • Kamion makettek
Kamion makett építése dobozból
« Dátum: Október 16, 2015, 08:27:03 pm »
Mivel már többen is kérdeztetek ilyen témában, vagy kértetek segítséget, ezért úgy gondoltam, hogy indítok egy topikot, amelyben bemutatom egy kamion makett dobozból történő építésének a menetét. Kicsit nehéz volt ilyet találnom, mert ha valami, akkor a dobozépítés nem jellemző rám, ezért picit csalok, és olyat tudok bemutatni, ami a legközelebb áll a dobozépítéshez. Folyamatosan rakom majd fel a képeket, nem állok neki egyszerre, de, ha bárkinek kérdése van, akkor nyugodtan tegye fel. A célom vele, hogy akinek megtetszik a makettezés, annak legyen némi fogalma, hogy miként is történik ennek a menete.
A bemutatásra szánt makett az Italeri által gyártott 1/24-es méretarányú Iveco Stralis kamion.

Nem elérhető Gabi

• RG' Staff
  • Adminisztrátor
  • Szakértő felhasználó
  • Aktivitás:
    100%
    • Kamion makettek
Re:Kamion makett építése dobozból
« Válasz #1 Dátum: Október 16, 2015, 08:39:59 pm »
Első dolog a doboz kibontása után amit meglátunk, hogy több öntőkereten alkatrészek sokasága fogad. Egy átlagos kamion makett 180-200 darabból áll össze, ami lehet sok is, de kevés is néha. Az első, és legfontosabb dolog, hogy átnézzük, hogy minden keret épp, megvan minden öntőkeret, matrica, nem sérültek az alaktrészek. Ha bármi gond van, akkor az összeállítási útmutatóban található leírás alapján lehet reklamálni a gyártónál, kérni pótalkatrészt. Van amelyik gyár nagyon flottul küldi a kért alkatrészt, van amelyik tesz rá nagy ívben.  :( Szerencsére azért ez nem jellemző, nagyon minimális az ilyen hiba, nálam csak egyszer fordult elő olyan gond, hogy hiányzott egy kisebb keret a készletből.
Az építést mindig a leírás átnézésével, tanulmányozásával kezdjük. Fontos alapszabály, hogy ameddig nem vagyunk rutinosak, addig ne térjünk el a leírásban mutatott sorrendtől, mert könnyen bosszúságot okozhatunk magunknak. Vannak lépések amelyekre egymásra épülnek, vagy olyan alaktrészek, amelyeket csak akkor szabad beépíteni,a mikor azt jelzni.
Rakok fel egy képet egy doboz tartalmáról is, igaz az pont egy turbostar, de csak ilyenről találtam így képet.
Az összerakást általában az alvázzal, futóművekkel, motorral kezdjük. Amire figyelni kell, hogy az első futóművek általában kitéríthetőek, és a kormányzás miatt az a megszokott módszer, hogy a kormányrudaknál felmelegített késheggyel lelapítjuk a műanyagot, nem ragasztjuk, így tud majd funkcionálni.
A Stralis alvázánál elkövettem azt a dolgot, hogy az alvázon jelzett furatokat kis fúróval végig kifúrtam, mert így sokkal élethűbb, persze jó kis időtöltés volt.
Az alváz, és minden egyéb alkatrész ragasztásánál nagyon fontos a pontos pozíciónálás, ezt általában kis csapok segítik, mert csak így lesz szép a kész makett. Egy speciális makettes kifejezés a szárazpróba, ez azt jelenti, hogy ragasztás előtt odapróbáljuk az alaktrészt a helyére, hogy megfelelően illeszkedik-e,jól áll-e a helyén.
« Utoljára szerkesztve: Október 16, 2015, 08:42:35 pm írta Gabi »

Nem elérhető Gabi

• RG' Staff
  • Adminisztrátor
  • Szakértő felhasználó
  • Aktivitás:
    100%
    • Kamion makettek
« Válasz #2 Dátum: Október 19, 2015, 09:21:50 pm »
Az alváz építésével párhuzamos, vagy aztuán kell a motort megépíteni. Két féle mód van a motor beépítésénél a maketteknél, van olyan amelyikbe a váz összerakása után utólag is be lehet rakni, van olyan viszont, ahol a váz elejét csak úgy lehet összeragasztani, ha már benne van a motor. Itt nem nagyon érdemes szintén eltérni a javasolt menettől, mert gondokat okozhat a továbbiakban. A motor összerakása általában nem bonyolult, csak figyelni kell a sorrendre, és a megfelelő helyeken illeszteni. A motor feljavításának viszonylag egyszerű módszere, hogy vékony vezetékekkel bekábelezzük, ezzel mindjárt élethűbb lesz egy kicsit.

Nem elérhető Gabi

• RG' Staff
  • Adminisztrátor
  • Szakértő felhasználó
  • Aktivitás:
    100%
    • Kamion makettek
« Válasz #3 Dátum: Október 19, 2015, 09:28:05 pm »
Attól függően, hogy a motort is a váz színére akarom-e fényezni vagy, kerül beépítésre a helyére. Ha más színt szánok neki, akkor külön festem, ha azonosat, akkor amit csak lehet beszerelek, ráragsztom a vázra, és utána egyben fújom. A legjobb még festés előtt a helyére ragasztani amit csak lehet, mert festett felületet nem tanácsos ragasztani, mert akkor a csak a festékhez ragad, az meg nem tart, ilyen esetben óvatosan le kell kaparni a festéket a ragasztási pontnál. Szoktam úgy is, oda csöppentek egy kis ragasztót, az megmarja a festéket, aztán óvetosan leszedem a festéket, és már a két műanyag felületet ragsztom. Szóval ezt a makettet úgy festettem, hogy egy színű lett a motor a vázzal, ezért fikszen beragasztottam.

Nem elérhető Gabi

• RG' Staff
  • Adminisztrátor
  • Szakértő felhasználó
  • Aktivitás:
    100%
    • Kamion makettek
« Válasz #4 Dátum: Október 23, 2015, 08:30:13 pm »
Eljutottam arra a pontra, amikor már nem tudok több dolgot rárakni úgy a vázra, hogy a festést ne bonyolítsa, ezért nekiálltam festeni. Itt néhány szó a festésről. Nálam ez elég szabadon szokott működni, ritkán foglalkozom a gyári színekkel. Alap esetben kitalálom, hogy milyen színű legyen a fülke, és ahhoz választok váz színt is. Persze, ha egy adott céges kamiont készítek, akkor ott ragaszkodom az eredetin található színekhez, de inkább saját izlésem szerint építek, így nincs kötöttség festés ügyben sem.  :)
Szóval a váz így szürke lett, mert a fülkét metál bordó-ezüst kombinációra képzeltem, és ez a szín passzol hozzá. Természetesen a tankot, kipufogódobot, felniket "krómoztam", ami annyit takar, hogy egy speciális krómhatású festékkel festettem le.

Nem elérhető Gabi

• RG' Staff
  • Adminisztrátor
  • Szakértő felhasználó
  • Aktivitás:
    100%
    • Kamion makettek
« Válasz #5 Dátum: Október 30, 2015, 09:34:48 pm »
Már írtam róla, hogy összerakás előtt szoktam szárazpróbát végezni, de van olyan eset, amikor összerakás után bizony tömítésre, csiszolásra van szükség. ez abból adódik, hogy a két elem nem pontosan illeszkedik egymáshoz, vagy a műanyagban van egy beszívódás, melyet ki kell tömíteni. Ezt tömítőpasztával szoktam csinálni, ami egyfajta gitt, csak ez egy speciális makettező változat, és finomabb az anyaga. Száradás után ugyanúgy össze kell csiszolni a felülettel, mint ahogy azt a festő teszi egy autó festésekor, annak előkészítésekor. Szóval egy-két helyen azért kellett élnem ezzel az eszközzel, pl az Adblue tartály esetén is.
Közben nekálltam a fülkét is fényezni. ebben az esetben egy metál bordó autófestéket használtam, aminél arra kell nagyon figyelni, hogy tökéletesen legyen alapozva, mert az autófesték hajlamos lenne megmarni a műanyagot. Szóval egy alapos alapozás után felkerült a metál bordó, majd ment rá lakk is. Én szeretem az autófestéket, mert könnyű vele dolgozni, jól takar, gyorsan szárad.

Nem elérhető Gabi

• RG' Staff
  • Adminisztrátor
  • Szakértő felhasználó
  • Aktivitás:
    100%
    • Kamion makettek
« Válasz #6 Dátum: November 04, 2015, 08:27:24 pm »
A kamion festése kétszínű lett, egy ezüst metál színnel kombináltam a bordót, ami szintén autófesték. Normál esetben úgy szoktunk eljárni, hogy mindig a világosabb színt fújjuk fel elsőnek, majd utána a sötétebbet, egyszerű logika, a világos sokkal nehezebben takarn a sötéten, és megváltozna az árnyalata. Szerencsére az autófestéknél nincs ilyen gond, az sokkal jobban, és könnyebben takar, na meg az ezüstből kellett kevesebb, és egyszerűbb volt a bordó maszkolása. Szóval a bordó után maszkolgattam, és felfújtam az ezüstöt oda ahová előre elgondoltam. Miután kész lett a két szín jött a lakkozás. pontosan nem emlékszem már hány sor lakk van rajta, de általában 2-3 sort legalább rakok rá, de lehet négyet is, így ha kell, utána nyugodtan lehet még 2000-2500-as polírpapírral javítani rajta, ha valahol nem szép, és utána polírozni.

Nem elérhető Gabi

• RG' Staff
  • Adminisztrátor
  • Szakértő felhasználó
  • Aktivitás:
    100%
    • Kamion makettek
« Válasz #7 Dátum: November 08, 2015, 08:41:06 pm »
Néhány szó a fülke belsőről is. Noha itt alapvetően csak egyszerűbb feljavításokat végeztem a fülke belsőn, de kitérnék arra is. A színeket általában a fülke színével harmonizálva választom, és lehetőség szerint mindig a világosabb árnyalatokat, mert abból sokkal több látszik, mint egy sötétből. Persze ez mindig függ a kamion fajtájától is, de ha nem egy konkrét kamiont építek, akkor inkább a világosabb színek dominálnak. Vannak viszonylag egyszerűbb feljavítások, ilyen pl, hogy feleség, anyuka, anyós varrósdobozából anyag darabokat keresünk, amelyekből függöny készíthető. Persze nincs elkészítve az egész függöny, csak egy darab belőle, imitációnak. Szintén viszonylag egyszerű feljavítás a biztonsági öv készítése, vagy a fülkébe apróbb tárgyak helyezése. Újság, mappa is készíthető, vagy akár kis zászlók. Nekem vannak eltéve hasított, és normál bőr darabok, azzal is szoktam ülést, hátfalat "borítani", ezzel azt a hatást tudom elérni. Szűval azt tudom mondani, hogy a lehetőségek tárháza igen magas, csak egy kis kreativítás kell hozzá. Persze össze lehet építeni a belsőt mindenféle feljavítás nélkül is, csak egy festéssel.
A próbaként összerakott fülke esetén már látható, hogy került rá egy állóklíma és egy lámpasor, ezek már plusz kiegészítőből származnak, nem gyári tartozék.